search

یک داستان

چرا هر شرکتی باید یک بات در پیام رسان های اجتماعی داشته باشد؟

شاید این داستان خیلی جدی نباشد ، اما این نیاز چشمان من را به سوی واقعیتی باز کرد، به همین دلیل برای من مهم است و به همین دلیل خواستم این تجربه را به اشتراک بگذارم.
وضعیتی که باعث شد به این موضوع فکر کنم.
یک روز من و همسرم به یکی از مراکز خرید بزرگ شهر مان رفتیم. به دنبال فروشگاه خاصی بودیم. ولی نه او و نه من مکان دقیق آن را نمی دانستیم. به خاطر بزرگی آن مرکز خرید قدم زدن و جستجوی فروشگاه تقریباً نیم ساعت وقت ما را تلف میکرد.
خوب در چنین وضعیتی چه کار باید کرد اول از همه میتوان به سراغ راه حل های اجتماعی رفت:
گزینه ها
گزینه اول: راه حل زندگی عادی
می توانید از دیگران بپرسید. من هیچ وقت دیگران را تشویق به استفاده از فناوری نمی کنم مگر اینکه فناوری آسان ترین راه حل باشد. بیایید فرض کنیم که بتوانیم اطلاعات را از دیگران در زمانی تقریباً ۲ دقیقه ای به دست آوریم.
به هر حال ممکن است زمانی باشد که افراد زیادی در مرکز خرید نباشند ، پاسخ درستی به سوال شما ندهند، یا حتی شما تمایل نداشته باشید که سوالی از غریبه ها بکنید چون اخلاق با این کار راحت نیستید.


خوب پس چه کنیم؟
گزینه 2: راه حل استاندارد
الان وقت دست زدن به دامان فناوری است. شما می توانید به یکی از کیوسک های اطلاع رسانی مستقر در مرکز خرید بروید. صفحه نمایش لمسی بزرگی که اطلاعاتی را در خود جای داده است. از جمله نقشه مرکز خرید.
خوب حالا آن اطلاعات کجا هستند ؟
هر جا که باشند قطعاً دم دست من نیستند. چیزی که هست این است که اول باید محل کیوسک را پیدا کنم و به آنجا بروم. خوب حالا که پیدایش کردم باید به سرعت استفاده از رابط کاربری آن را یاد بگیرم. تنها پس از آن است که میتوانم محل فروشگاه را پیدا کنم.
این دستگاه بزرگ و سنگین است و بالاتر از آن صفحه نمایش لمسی هم بعضی وقتها آنطور که انتظار داریم خوب کار نمی کند

اگر بخواهیم از این راهکار استفاده کنیم چیزی حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید
گزینه ۳: خسته کننده
خوب حالا باید چه کار کنیم ؟

وسط خرید، اپلیکیشن ۳۰ مگابایتی مرکز خرید را دانلود و نصب کنیم ؟
به هیچ وجه! بعد از خروج آن را حذف کردم.
گزینه 4: چرا به آنها پیام ندهیم ؟
این به خاطر علاقه دیوانه وار من به پیام رسان می باشد. اما فقط من نیستم که:
مطالعه فیس بوک نشان میدهند که ۵۶ درصد مردم احتمالاً برای اولین بار با استفاده از بستر یک پیام رسان با شرکت ها ارتباط برقرار میکنند

من قطعاً در میان آنها هستم بنابراین به سادگی به صفحه فیسبوک آن مرکز خرید مراجعه کردم
بدون هیچ پاسخ گویی...
خودکار کردن پاسخگویی به ۲۰ الی ۵۰ تا از مهم ترین سوالات مطرح در خصوص یک مرکز خرید تنها دو تا سه هفته زمان برای توسعه نیاز خواهد داشت. بنابراین واقعاً نمی تواند به عنوان یک سرمایه گذاری پر هزینه محسوب شود.
با این حال آن مرکز خرید نه تنها هیچ اتوماسیونی برای این کار نداشت ، بلکه پاسخگویی به مشتریان غیرخودکار هم (به وسیله نیروی انسانی) روی پیام رسان نداشت.
پایان خوش؟
خوب! ما واقعاً نمی خواستیم یک کیوسک اطلاع رسانی پیدا کنیم، و نه اینکه برنامه را دانلود کنیم، بنابراین و تصمیم گرفتیم که از کسی بپرسیم. خوشبختانه آن شخص محل فروشگاه را میدانست. ما آن را پیدا کردیم و همسرم توانست اجناسی را که می خواست ببیند. پایان خوش!
نتیجه گیری اخلاقی
شاید این داستان خیلی جدی نباشد ، اما این نیاز چشمان من را به سوی واقعیتی باز کرد، به همین دلیل برای من مهم است و به همین دلیل خواستم این تجربه را به اشتراک بگذارم.
نمیخواهم تظاهر کنم که این داستان اثبات «دلیل وجودی» بات ها می باشد.
همچنین نمی خواهم بگویم که یک بات بهتر از یک اپلیکیشن است یا بهتر از یک کیوسک اطلاع رسانی است.
چیزی که می خواهم بگویم این است:
برای لایه ای از افراد در موقعیت های خاص چَت و چَت خودکار بهترین راهکار است. علاوه بر این، این لایه خاص از افراد و تعداد این موقعیت ها به شدت افزایش یافته است.

امروزه نیاز زیادی به این راه حل وجود دارد. پیاده سازی آن بسیار آسان و کم هزینه و زمان لازم برای راه اندازی آن آنقدر کوتاه می باشد که من فکر می کنم شرکت ها هیچ راه گریزی برای استفاده نکردن از آن ندارند. درست مثل استفاده کنونی آنها از وب سایت، تلفن گویا و کانال های فضای مجازی.
پیامی به شرکتها
و این پیام من است به شرکتهایی که از قبل مشغول استفاده از اپلیکیشن یا تلفن گویا می باشند:
به صدای مشتریان خود گوش کنید، شاید بخش مهمی از آنها بخواهند با استفاده از یک رسانه مبتنی بر پیام رسان با شما در ارتباط باشند زیرا:
اگر به نیازهای مشتریان خود گوش دهید ، آنها شما را انتخاب خواهند کرد.
پایان خیلی خوش
بالاخره مدیر صفحه فیسبوک آن مرکز خرید بعد از یک ساعت به من جواب داد و گفت که آن فروشگاه کجاست. آنها خیلی مهربان بودند، فقط کمی یواش کار میکردند.

پرطرفدارترین کانال ها

کانال رسمی هانیستا
4,714,673
کانال آخرین خبر
2,919,180
کانال خبر فوری
2,798,761
melobit
2,749,872
دنیای ترانه
2,315,072
اخبار روز ایران
2,268,975